Vigtigste

Neurologi

Analoger af Fastum gel: billige og dyre erstatninger for midler

Foto fra medotvet.com

De helbredende egenskaber af Fastum gel bestemmer tilstedeværelsen i dets sammensætning af ketoprofen, et propionsyrederivat. Ifølge den farmakologiske klassificering tilhører denne kemiske forbindelse ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID'er).

Følgelig indeholder analoger af Fastum gel normalt ketoprofen - et stof, der ud over at bekæmpe betændelse har en smertestillende virkning. Analoger kan også kaldes lægemidler, der bruger kemiske forbindelser fra samme farmakologiske gruppe som et aktivt stof, i dette tilfælde er det NSAID'er - for eksempel ibuprofen og diclofenac.

Gennemgang af analoger af Fastum gel

Fastum gel er et tyskfremstillet farmakologisk middel. Dens omkostninger afhænger af rørets størrelse varierer fra 253 til 519 rubler. Den høje pris på lægemidlet tvinger mange mennesker til at kigge efter billige analoger af Fastum gel.

Liste over russiske og udenlandske erstatninger for Fastum gel:

  • Ketoprofen.
  • Fort.
  • Ketonal forte.
  • Ketoprom.
  • Bystrum.
  • Ortofen.
  • Valusal.
  • Artrum.
  • Febrofid.
  • Ultrafactin.
  • Finalgon.

Liste over sygdomme, hvor Fastum gel og dets analoger anvendes:

  • neuralgi i den sakralumbale rygsøjle;
  • betændelse i venerne
  • tromboflebitis af overfladiske vener;
  • lymfadenitis af ikke-specifik oprindelse;
  • inflammatorisk proces lokaliseret i lymfekarene;
  • gigt af reumatoid type af uspecificeret oprindelse;
  • gigt;
  • artrose og slidgigt med forskellig lokalisering;
  • ankyloserende spondylitis;
  • rygsmertsyndrom
  • ischias, herunder med lumbago;
  • betændelse i leddets synoviale membraner;
  • senebetændelse
  • omfattende inflammatorisk proces i området med ledkapsler, herunder dem med svær smertsyndrom;
  • gigt af ukendt oprindelse;
  • myalgi;
  • osteokondropati;
  • mindre sportsskader - forskydninger, blå mærker, forstuvninger og andre skader på muskler og led
  • spondylitis;
  • betændelse i vertebrale rødder.

Liste over kontraindikationer til brugen af ​​analoger til Fastum gel:

  • allergi over for ketoprofen;
  • intolerance over for acetylsalicylsyre;
  • overfølsomhed over for andre farmakologiske midler fra NSAID-gruppen, herunder i historikdataene
  • ulcerative og inflammatoriske sygdomme i mave-tarmkanalen i det akutte stadium;
  • ukompenseret lever- og / eller nyrefunktionsmangel
  • krænkelse af forholdet mellem dannede blodplasmaelementer - et multipelt fald i antallet af blodplader og / eller hvide blodlegemer;
  • alvorlige blodpropper
  • graviditet;
  • periode med amning
  • alder op til 15 år.

Ketoprofen

Langt størstedelen af ​​lægemidler fra listen ovenfor har ketoprofen som deres aktive ingrediens. Følgelig har hvert af lægemidlerne omtrent det samme sæt indikationer og kontraindikationer til brug..

Ketoprofen, der henviser til NSAID'er, har topisk smertestillende og antiinflammatoriske virkninger, når de anvendes topisk. Det lindrer godt ødemet, der dannes under ophobning af ekssudat - væsken, der produceres i fokus for betændelse. Derfor er alle lægemidler, der er baseret på ketoprofen, fremragende til at lindre akutte symptomer ved leddssygdomme og det seneligamentøse apparat i knogleleddene. Farmakologiske midler baseret på ketoprofen anvendes også til behandling af sygdomme i venerne, huden og formationer i kroppens lymfesystem..

Ketoprofen, som et lægemiddel, er en gel til ekstern brug med en koncentration af aktivt stof på 2,5% eller 5%. Blandt hjælpestofferne er det værd at fremhæve trolamin, som aktiverer regenerative processer i huden, og lavendelolie, som har en beroligende virkning..

Dette farmakologiske middel er repræsenteret på markedet med medicin fra både russisk og udenlandsk produktion. Prisen afhænger af producenten fra 84 til 281 rubler, hvilket er næsten to gange lavere end Fastum-gelens pris..

Fort er et andet godt lægemiddel baseret på ketoprofen, en analog af russisk fremstillet Fastum-gel. Ud over den aktive ingrediens indeholder den også et aminoglycan-kompleks, som gør det effektivt mod calciumsaltaflejringer i leddene. Ideel til behandling af kroniske sygdomme og smerter i støtte- og bevægelsesorganerne. Dens omkostninger varierer fra 120 til 250 rubler afhængigt af rørets størrelse.

Ketonal forte

Ketonal forte har en næsten identisk sammensætning med Ketoprofen, men på grund af det øgede indhold af propionsyrederivatet har den en mere udtalt antiinflammatorisk virkning. Dette farmakologiske middel nedsætter frigivelsen af ​​enzymer, der er involveret i den inflammatoriske reaktion, hvilket resulterer i, at spredningen af ​​ødem også sænkes..

En anden fordel ved denne analog af Fastum gel er fraværet af en negativ effekt på leddens bruskvæv. Ketonal forte er et produkt fra slovenske farmaceutiske virksomheder. Dens omkostninger er fra 281 til 469 rubler.

Ketoprom

Ketoprom er en polskfremstillet Fastum-erstatning. Har en mere udtalt smertestillende virkning, hvilket gør lægemidlet effektivt til muskel- og ledsmerter. Afhængig af rørets størrelse varierer prisen på lægemidlet fra 162 til 275 rubler.

Bystrum

Bystrum er en anden analog af Fastum gel fra indenlandske farmaceutiske virksomheder. På grund af tilstedeværelsen i sammensætningen af ​​plantekomponenter (lavendelolie, appelsinblomstolie, neroliolie) har en mild virkning på huden, hvilket gør stoffet effektivt mod sygdomme i det venøse system, huden og dets komponenter.

Tilstedeværelsen af ​​ketoprofen som en aktiv ingrediens bestemmer også brugen af ​​dette farmakologiske middel i leddssygdomme og mindre sportsskader. Bystrum fås i en geldosisform i rør på 30, 50 og 100 gram. Prisen varierer fra 176 til 510 rubler.

Ortofen

Ortofen bruger diclofenac som en aktiv ingrediens; i modsætning til ketoprofen har den en mere udtalt antiinflammatorisk virkning, hvilket gør det til et fremragende middel mod gigt og andre sygdomme, der er baseret på akut betændelse. Ortofen er en mindre giftig analog af Fastum gel. Det kan bruges fra 6 år. Prisen på et rør (50 g) af russisk fremstillet Ortofen-gel er 196 rubler.

Valusal

Valusal er et estisk lægemiddel, der har samme sammensætning som Ketonal. Estiske kolleger er billigere end Fastum gel-kolleger fra andre europæiske lande. Omkostningerne ved Valusal gel er 247 rubler pr. Rør 50 g.

Artrum

Artrum er en analog af russisk-produceret Fastum gel, som måske er den bedste kombination af pris og kvalitet. Med sammensætningen det samme ketoprofen som et aktivt stof overstiger prisen på dette farmakologiske middel ikke 100 rubler pr. Gel gel, der vejer 50 g.

Febrofid

Febrofid er et andet polsk middel på vores liste. Dette er en komplet analog af Fastum gel, som har identiske antiinflammatoriske og analgetiske egenskaber. På trods af de mange entusiastiske anmeldelser har det en væsentlig ulempe for den russiske forbruger: Omkostningerne ved Febrofid er ikke mindre end den originale Fastum-gel - fra 253 til 452 rubler.

Ultrafasfatin

Ultrafastin er et polsk middel baseret på ketoprofen, der klarer godt med betændelse, hvilket forkorter sin anden fase ved at reducere antallet af blodlegemer, der kommer ind i leddets synoviale membran. Som et resultat falder varigheden og produktiviteten af ​​det edematøse trin. Så ultrafastin er perfekt til behandling af ødem og sygdomme præget af ødem. Omkostningerne ved denne analog af Fastum gel er fra 130 til 315 rubler.

Finalgon

På markedet er det farmakologiske middel Finalgon repræsenteret af lægemidler af indenlandsk og tysk produktion. Den aktive ingrediens i dette lægemiddel er nonivamid og nicoboxil. Disse kemiske forbindelser forbedrer processerne for lokal blodcirkulation, ekspanderende små kar og har en smertestillende virkning.

Finalgon er en meget effektiv analog af Fastum gel, som dog er mere giftig end det originale lægemiddel. Så Finalgon er kontraindiceret for personer under 18 år. Dette farmakologiske middel bør heller ikke påføres følsom hud i området med åbne sår og akut betændelse. Det anbefales heller ikke at bruge Finalgon på områder af kroppen med øget permeabilitet - nakkehuden, lyskeområdet i underlivet, lårens inderside. Omkostningerne ved lægemidlet varierer afhængigt af producenten fra 282 til 317 rubler.

Der er mange analoger og erstatninger for Fastum gel på markedet, både indenlandske og udenlandske. Hvert af de lægemidler, der præsenteres i artiklen, har en række anvendelsesfunktioner og er mere effektive til behandling af en bestemt sygdom. Billige analoger af Fastum gel er de samme lægemidler baseret på identiske eller lignende komponenter, hvilket betyder, at de er perfekte til behandling på trods af deres lave omkostninger.

Hvad er de billige og effektive analoger til Fastum gel?

Åreknuder, smerter i leddene, i ryggen, smerter i ekstremiteterne på grund af en ændring i vejret - det er de symptomer, der kræver regelmæssig og presserende behandling..

Velannoncerede lægemidler kan bruges til at lindre smerter. Og du kan spare penge og vælge eksisterende billige analoger, der er mindre kendte, men deres virkning er identisk.

Hvad er forskellen mellem originalen og generiske stoffer

Prisen på analoger skyldes ikke kun de aktive stoffer, men også deres koncentration. Og også reklame, oprindelsesland, yderligere komponenter og emballage påvirker prisfastsættelsen..

Mange forskere mener, at generiske stoffer (analoger) også er egnede til brug, og kvaliteten af ​​billige lægemidler er ikke dårligere end originalen..

Lidt om Fastum gel

Den farmakologiske virkning af gelen skyldes inhibering af prostaglandinsyntese. Komponenterne trænger gennem huden og har antiinflammatoriske, antiseptiske og smertestillende virkninger.

Processen med smertelindring ledsages af en let brændende fornemmelse i applikationsområdet for gelen, efter et stykke tid forsvinder dette fænomen og efterlader en let og behagelig varme.

Dette middel er ordineret til behandling af bevægeapparatet og lindre smertefulde symptomer med åreknuder.

Den gennemsnitlige pris for lægemidlet er 350 rubler pr. Rør på 50 gram. Der er dog ikke mindre effektive lægemidler, der ikke er ringere i sammensætning og farmakologisk virkning end en dyr analog..

Billige analoger

Analoger af Fastum gel er mindre kendte stoffer, men ret effektive.

Ketoprofen

Et produkt med en gennemskinnelig cremet konsistens, en karakteristisk lugt af æteriske olier og alkohol. Navnet er identisk med den vigtigste aktive ingrediens i Fastum gel. Men prisen på en generisk er flere gange lavere, omkring 70 rubler.

Det bruges aktivt til kroniske rygsygdomme under sportsskader, forstuvninger. Det bruges til symptomatisk behandling af gigt og artrose.

Et lægemiddel i form af en gel koster ca. 120 rubler. Har en smertestillende, antiinflammatorisk virkning.

Den aktive komponent (ketoprofen) på grund af inhiberingen af ​​cyclooxygenase hjælper med at reducere niveauet af prostaglandiner, hvilket resulterer i, at smerteimpulsen af ​​nerveender falder, den inflammatoriske proces falder.

Gelen hjælper med at reducere kapillærpermeabilitet, lindrer hævelse og ømhed, forbedrer ledmobilitet.

Ved topisk anvendelse trænger ketoprofen ind i de dybe lag af det berørte væv, men systemisk absorption er ubetydelig. Det anbefales at anvende 3 cm creme på det smertefulde område 2 gange om dagen under en okklusiv forbinding, behandlingens varighed er 3 uger.

Kenotal forte

Ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler i tabletter, som ordineres til reumatoid arthritis, slidgigt, posttraumatisk ledsmerter.

I tilfælde af inflammation hæmmer lægemidlet syntesen af ​​leukotriener og bradykinin og hæmmer aktiviteten af ​​cyclooxygenase, lipoxygenase. Har en smertestillende virkning (central og perifer), eliminerer symptomet på betændelse i bevægeapparatet.

Fås i pakken "Kenotal" og "Kenotal Forte". Præfikset "Forte" betyder en øget koncentration af det aktive stof. Den omtrentlige pris på tabletter er 100-120 rubler.

Ketorol

I henhold til brugsanvisningen bruges det som et topisk antiinflammatorisk middel. Virkningen på ømme led og muskler er identisk med Fastum gel, men prisen varierer fra 120 til 180 rubler.

Imidlertid kan ikke alle apoteker levere det; ofte bliver du nødt til at bestille stoffet.

Bystrum

Indenlandsk analog. Produkt fremstillet af farmaceutisk firma Akrikhin.

Særlige ved denne gel er den langsomme absorption af stoffet under huden. Det gør det muligt at forlænge den smertestillende effekt betydeligt i tilfælde af skader, forstuvninger, ødem og åreknuder.

Forbedrer aktiviteten af ​​smertefulde led på grund af langvarig eksponering for ketoprofen. Prisen på et 30 gram rør er 180 rubler, den største (100 gram) er 450 rubler.

Ortofen

Et ikke-steroide middel, der er et derivat af phenyleddikesyre. Har antiinflammatoriske, smertestillende, febernedsættende virkninger.

Virkningen af ​​lægemidlet skyldes inhibering af aktiviteten af ​​enzymet arachidonsyre (COX). Det er disse komponenter, der bidrager til forekomsten af ​​smerte, betændelse, feber..

Ved gigt reducerer det smerte med vedvarende ødem, lindrer smerte, genoptager bevægelse uden stivhed, reducerer posttraumatisk smerte, inflammatorisk ødem, blodpladeaggregering.

Omkostningerne er kun 50-100 rubler afhængigt af volumen.

Artrum

Billige kolleger er ikke altid mindre effektive. Dette bevises med Artrum gel. Dens "øre" -omkostninger (fra 50 rubler) påvirker ikke virkningen af ​​virkningen.

Et sådant lægemiddel er tilgængeligt i doser på 30, 50, 100 gram. Giver lokal antiinflammatorisk, smertestillende, anti-ekssudativ virkning.

Svækkelse af smerter i artikulært syndrom er forbundet med samtidig fjernelse af ødem. Lysinsalt har ingen katabolisk virkning på bruskvæv.

Brugsvejledning siger, at samtidig brug med andre ikke-steroide, ethanol og glukokortikosteroider er kontraindiceret.

Febrofid

Blandt lederne af Fastum-erstatninger er et billigt lægemiddel (120 rubler) Febrofid.

Til engangsbrug er en strimmel på 5 cm tilstrækkelig. Efter en kort gnidning har de aktive komponenter (et derivat af propionsyre) en antiinflammatorisk og anti-ekssudativ virkning i flere timer.

Bioran

Den aktive ingrediens er diclofenac. Det kan betragtes som en analog af det aktive stof ketoprofen med hensyn til omfang såvel som farmakologiske egenskaber.

Bedøvelsesresultater er mulige efter et minuts massage. En stor mængde af lægemidlet er ikke påkrævet. Det er nok at male 2-3 cm gel på det berørte område.

Det bruges og ordineres aktivt både i form af en gel og i form af tabletter, kapsler. Samtidig administration af tabletter og gel bidrager til det langsigtede resultat af smertelindring. Behandlingsvarigheden er mindst 3 uger. Pris fra 300 rubler.

Dyb lettelse

Deep Relief har en smertestillende, antiinflammatorisk virkning. Den ekstra komponent levomenthol har en let køleeffekt.

Det anbefales at bruge det ikke mere end 4 gange om dagen til sygdomme i bevægeapparatet, dislokationer, alvorlige blå mærker, ødem med åreknuder.

Omkostningerne ved dette værktøj er ca. 300 rubler..

Konklusion

Du kan lave en aftale med en læge, der arbejder i din by direkte på vores hjemmeside.

Brug af billige analoger af et velkendt lægemiddel betyder ikke at vælge mellem kvalitet og resultat..

Ofte indeholder velannoncerede lægemidler ret enkle og billige komponenter..

Instruktioner til brugen af ​​de fleste af de ovennævnte lægemidler viser tydeligt, at behandlingen kan være meget billigere uden at belaste dit familiebudget.

Fastum-analoger

Denne side indeholder en liste over alle Fastum-analoger i sammensætning og indikationer til brug. Liste over billige analoger, og du kan også sammenligne priser på apoteker.

  • Den billigste analog af Fastum: Diclofenac
  • Den mest populære analog af Fastum: Diclofenac
  • ATC-klassificering: Ketoprofen

#NavnPris i RuslandPris i Ukraine
1Diclofenac diclofenac
Analog ifølge indikation og anvendelsesmetode
11 rbl2 UAH
2Diclofenac-Akos Diclofenac-natrium
Analog ifølge indikation og anvendelsesmetode
19 rbl--
3Ketoprofen Ketoprofen
Analog i sammensætning og indikation
28 rbl33 UAH
4Diclofenac-Akrikhin diclofenac
Analog ifølge indikation og anvendelsesmetode
34 rbl95 UAH
femButadionphenylbutazon
Analog ifølge indikation og anvendelsesmetode
50 rbl30 UAH

Ved beregning af omkostningerne til billige analoger af Fastum blev minimumsprisen taget i betragtning, hvilket blev fundet i de prislister, der blev leveret af apoteker.

#NavnPris i RuslandPris i Ukraine
1Diclofenac diclofenac
Analog ifølge indikation og anvendelsesmetode
11 rbl2 UAH
2Dolgit ibuprofen
Analog ifølge indikation og anvendelsesmetode
75 rbl29 UAH
3Ketoprofen Ketoprofen
Analog i sammensætning og indikation
28 rbl33 UAH
4Voltaren diclofenac
Analog ifølge indikation og anvendelsesmetode
75 rbl15 UAH
femPentalgin Extra-gel ketoprofen
Analog i sammensætning og indikation
167 rbl--

Denne liste over lægemiddelanaloger er baseret på statistikken over de mest efterspurgte lægemidler.

Alle analoger af Fastum

Sammensætningsanaloger og indikationer til brug

NavnPris i RuslandPris i Ukraine
Artrosilene ketoprofen lysinsalt88 rbl--
Bystrumgel ketoprofen120 rbl300 UAH
Ketonal creme249 rbl47 UAH
Ketoprofen Ketoprofen28 rbl33 UAH
Ketoprofen Vramed95 rbl--
Ketum gel ketoprofen----
Ultrafastin ketoprofen--25 UAH
Febrofid Ketoprofen235 rbl350 UAH
Fastine benzocain, nitrofural, chloramphenicol--19 UAH
Fort-gel ketoprofen--15 UAH
Valusal ketoprofen176 rbl44 UAH
Ketoprofen-Credopharm ketoprofen----
Ketospray----
Nobi ketoprofen--50 UAH
Pentalgin Extra-gel ketoprofen167 rbl--
Fastomed ketoprofen----
Fastum gel Ketoprofen208 rbl--
Spazgel Ketoprofen126 rbl--
Ketoprofen-Teva Ketoprofen71 rbl--

Ovenstående liste over lægemiddelanaloger, som indikerer Fastum-erstatninger, er den mest egnede, da de har den samme sammensætning af aktive ingredienser og falder sammen i indikationer til brug.

Analoger efter indikation og anvendelsesmetode

NavnPris i RuslandPris i Ukraine
Dicloran plus diclofenac, levomenthol, hør almindelig, methylsalicylat190 rbl23 UAH
Diclofen-gel diclofenac, levomenthol--18 UAH
Amelotex73 rbl--
Indomethacin Plus dimethylsulfoxid, Indomethacin--10 UAH
Ketorol gel ketorolac196 rbl44 UAH
Fanigan Hurtig diclofenac, hør, menthol, methylsalicylat--26 UAH
Flamidez gel diclofenac, menthol, methylsalicylat--35 UAH
Thermo-Fenadol----
Indotrosin troxerutin, indomethacin----
Butadionphenylbutazon50 rbl30 UAH
Butadion salve Gedeon Richter phenylbutazon----
Fenadol Etofenamat----
Flexo gel Etofenamat----
Revmonn Etofenamat346 rbl--
Finalgel piroxicam259 rbl34 UAH
Naproxen naproxen1170 rbl113 UAH
Nortafen ibuprofen----
Dolgit ibuprofen75 rbl29 UAH
Voltaren diclofenac75 rbl15 UAH
Voltaren emulgel Diclofenac168 rbl47 UAH
Diclac diclofenac58 rbl15 UAH
Diclac gel diclofenac176 rbl74 UAH
Diclac lipogel diclofenac--53 UAH
Diclofenac diclofenac11 rbl2 UAH
Diclofenac-natrium-diclofenac--3 UAH
Diclofenacol Diclofenacnatrium83 rbl--
Olfen Gel diclofenac1560 rbl47 UAH
Rapten gel diclofenac--20 UAH
Olfen780 rbl29 UAH
Voltaren gips 24 timer diclofenac----
Voltaren Forte diclofenac--108 UAH
Dicloran gel diclofenac----
Diclofenac-Viola diclofenac--10 UAH
Diclofenac-Health Ultra Diclofenac--41 UAH
Diclofenac-Health Forte Diclofenac--29 UAH
DicloFlex diclofenac----
Clodifen diclofenac565 rbl63 UAH
Olfen depotplaster diclofenac--96 UAH
Feloran diclofenac----
Diklomek----
Diclofenac-Akrikhin diclofenac34 rbl95 UAH
Diclofenac-Akos Diclofenac-natrium19 rbl--
Remiside nimesulide--36 UAH
Frenag Gel nimesulide----
Naisulid gel nimesulid----
Diclosan diclofenac, nikotinsyre--8 UAH
Algozan--39 UAH
Dolaren Heath--52 UAH

Forskellig sammensætning kan falde sammen i indikation og anvendelsesmetode

NavnPris i RuslandPris i Ukraine
Capsicum Capsicum10 gnid--
Vandpeber Knust paprika20 RUB--
Tinktur Capsicum12 rbl6 UAH
Nikoflex Hydroxyethyl salicylate, Natural capsaicin, Ethyl nicotinate244 rbl54 UAH
Bom-Benge levomenthol, methylsalicylat22 rbl4 UAH
Bengei menthol, methylsalicylat277 rbl55 UAH
Nayatox tørt kobraergift, museaktionsenheder, methylsalicylat, kamfer, eukalyptusolie167 rbl450 UAH
Doloxen Fast methylsalicylat--70 UAH
Ibuprofen DIP Ibuprofen, levomenthol----
Frossen medicinsk galde, dåse af kvæg og svin216 rbl--
Dimex----
Dimexid-dimethylsulfoxid33 rbl5 UAH
Dimexide-ZhFF dimethylsulfoxid--5 UAH
Dimexid-Lugal dimethylsulfoxid--5 UAH
Dimethylsulfoxid dimethylsulfoxid----
Dimexide-FT dimethylsulfoxid----
Apizartronmethylsalicylat, allylisothiocyanat, bigift176 rbl48 UAH
Ben homoseksuel--69 UAH
Vipratox kamfer, gran, salicylsyre, gurzagift--37 UAH
Viprosal189 rbl45 UAH
Viprosal i kamfer, salicylsyre, terpentin, almindelig hugormgift193 rbl45 UAH
Sennepsplaster10 gnid2 UAH
Espol dimethylsulfoxid, Capsicum--16 UAH
Medicinsk galde dåse galde217 rbl113 UAH
Capsicambenzylnikotinat, dimethylsulfoxid, kamfer, nonivamid, terpentin200 rbl2 UAH
Comfrey salve alfa tocopherol, comfrey officinalis--28 UAH
Reumatoid gel homøopatisk styrke af forskellige stoffer540 rbl71 UAH
Alkohol kamfer kamfer--3 UAH
Finalgon vanillinsyreamid, nikotinsyre butoxyethylether246 rbl80 UAH
Phytobenheparinnatrium, dexpanthenol, dimethylsulfoxid--27 UAH
Zhivokost Comfrey56 rbl16 UAH
Tizol Titanium glycerophosphat akvakompleks345 rbl--
Chondroitinsalve Chondroitinsulfat--29 UAH
Bainvel salve Intensiv kamfer, menthol, skotsk fyr, terpentin, eukalyptus--39 UAH
Biofreeze kamfer, menthol----
Gevkamen fed, kamfer, menthol, stang eukalyptus--9 UAH
Gederin salve kamfer, mentol, muskatnød, gran, thymol, eukalyptus stangformet----
Dip Relif ibuprofen, levomenthol285 rbl50 UAH
Deep Hit menthol, methylsalicylat, terpentin, stangformet eukalyptus200 rbl35 UAH
Kamferolie kamfer13 rbl2 UAH
Salve Dr. Taissa med larkspur alfa-tocopherol, medicinsk comfrey--70 UAH
Comfrey tinktur Comfrey officinalis--20 UAH
Rosenthal pasta iod, chloroform, ethanol--9 UAH
Relivo Aktirab kombination af mange aktive ingredienser----
Formisk alkohol methansyre--2 UAH
Fast Relief Clove, kamfer, menthol, methylsalicylat, terpentin, thymol, eucalyptus--5 UAH
Algasan----
Mataren Plus meloxicam, paprikatinktur130 rbl320 UAH
Analoger propylnicotinate----
Salvisar kamfer, salicylsyre, tyggegummi terpentin, hugorm gift138 rbl300 UAH
Teraflex Hondrocrem Forte chondroitin natriumsulfat, meloxicam1 RUB--
Kamferalkohol Kamfer9 rbl--
Chondroitin Sodium Chondroitin Sulfate67 rbl--
Myresyre Myresyre9 rbl--
Fir olie Fir olie43 rbl--
Terpentinolie Terpentinolie187 rbl--
Kim balsam flydende Levomenthol, Cineol, Methylsalicylat, Racemisk kamfer----
Kim Levomenthol, Cineol, methylsalicylat, racemisk kamfer----
Dolobenheparinnatrium, dexpanthenol, dimethylsulfoxid290 rbl54 UAH

Sådan finder du en billig analog af en dyr medicin ?

For at finde en billig analog til et lægemiddel, et generisk eller et synonym anbefaler vi først og fremmest at være opmærksom på sammensætningen, nemlig de samme aktive ingredienser og indikationer til brug. Identiske aktive ingredienser i lægemidlet vil indikere, at lægemidlet er synonymt med lægemidlet, farmaceutisk ækvivalent eller farmaceutisk alternativ. Man bør dog ikke glemme de inaktive komponenter i lignende stoffer, som kan påvirke sikkerhed og effektivitet. Glem ikke råd fra læger, selvmedicinering kan skade dit helbred, så konsulter altid din læge, inden du bruger medicin.

Fastum-pris

På nedenstående sider kan du finde priser på Fastum og spørge om tilgængelighed på et nærliggende apotek

Fastum instruktion

Lægemiddelhandelsnavn: Fastum®

Internationalt ikke-proprietært navn: ketoprofen

Kemisk navn: (2RS) - 2- (3-benzoylphenyl) propionsyre

Doseringsform: gel til ekstern brug

Sammensætning: 100 g gel indeholder:

Aktiv ingrediens: ketoprofen - 2,50 g

Hjælpestoffer: carbomer 940 - 1,50 g, ethanol 96% - 40,00 ml, neroliolie - 0,05 g, lavendelolie * - 0,05 g, trolamin (triethanolamin) - 2,80 g, renset vand - op til 100,00 g.

* Hybrid lavendelolie ("Lavandin").

Beskrivelse: en farveløs, næsten gennemsigtig gel med en tyktflydende konsistens med en behagelig lugt.

Farmakodynamik. Virkningsmekanismen for lægemidlet er forbundet med inhibering af prostaglandinsyntese. Ketoprofen har analgetiske og antiinflammatoriske virkninger. Ketoprofen, der trænger ind i huden, når betændelsesstedet og giver dermed mulighed for lokal behandling af læsioner (led, sener, ledbånd og muskler) ledsaget af smerte.

Farmakokinetik. Når det påføres topisk, trænger det ind i fokus for betændelse gennem huden, absorption af ketoprofen fra fokus for betændelse sker ekstremt langsomt (gelens biotilgængelighed er ca. 5%). Efter påføring i en dosis på 50-150 mg ketoprofen er koncentrationen i blodplasma efter 5-8 timer 0,08-0,15 μg / ml. Næsten ingen kumulerer i kroppen. Halveringstiden er 1-3 timer. Kommunikation med blodplasma-proteiner 60 - 90%. Det udskilles hovedsageligt gennem nyrerne i form af glucuronid.

  • smerte af traumatisk oprindelse (blå mærker, forstuvninger i ledbånd og muskler);
  • spænding og stivhed i nakkemusklerne
  • lumbago (smerter i lumbosacral rygsøjlen);
  • muskel- og knogleledsmerter af reumatisk oprindelse (f.eks. slidgigt).
  • individuel overfølsomhed over for ketoprofen eller andre komponenter i lægemidlet, acetylsalicylsyre eller andre NSAID'er (en historie med bronkospasme, urticaria eller rhinitis forårsaget af indtagelse af acetylsalicylsyre) og fenofibrat;
  • en historie med øget følsomhed i huden for virkningerne af solstråling (lysfølsomhed);
  • en historie med hudallergier over for ketoprofen, tiaprofensyre, fenofibrat, solcreme og parfume;
  • udsættelse for solen på de behandlede områder, herunder et solarium i løbet af stoffet og 2 uger efter.
  • grædende dermatoser, eksem, inficerede slid, sår (på påføringsstedet for gelen);
  • børn under 12 år (effekt og sikkerhed er ikke undersøgt)
  • graviditet og amning.
  • alvorlig nyresvigt,
  • ældre alder.

Lægemidlet Fastum er kontraindiceret under graviditet og under amning.

Administration og dosering

Til ekstern brug.

Når du bruger et rør: En strimmel gel 5-10 cm lang påføres i et tyndt lag på det berørte område eller huden over betændelsesfokus 1-2 gange om dagen og gnides let. Mængden af ​​gel, der påføres, afhænger af størrelsen på det behandlede område.

Det er muligt at bruge lægemidlet Fastum® i kombination med fysioterapi (fonophorese og iontophorese).

Behandlingsforløbet er 10 dage.

Mulige bivirkninger gives i faldende rækkefølge: meget ofte (> 10%), ofte (> 1%,> 10%), sjældent (> 0,1%,> 1%), sjældent (> 0,01%,> 0,1%), meget sjældent (> 0,01%).

Fra siden af ​​huden:

Ikke almindelig: erytem, ​​kløe, eksem;

Sjældent: lysfølsomhed, bulløs dermatitis, urticaria;

Meget sjælden: kontaktdermatitis, angioødem.

Fra mave-tarmkanalen:

Meget sjælden: mavesår, blødning, diarré

Fra immunsystemet:

Meget sjælden: anafylaktiske reaktioner, overfølsomhedsreaktioner.

Fra urinsystemet:

Meget sjælden: forværring af nyresvigt.

Ekstremt lav systemisk absorption af de aktive komponenter i lægemidlet, når det anvendes eksternt, gør en overdosis næsten umulig.

I tilfælde af utilsigtet indtagelse af store mængder af lægemidlet kan der forekomme systemiske bivirkninger. Behandlingen skal være symptomatisk.

Interaktion med andre lægemidler

Ved ekstern brug af ketoprofen i form af en gel er det muligt at forbedre virkningen af ​​lægemidler, der forårsager fotosensibilisering. Ingen andre interaktioner er blevet identificeret. Patienter, der tager coumarin-antikoagulantia, rådes dog til regelmæssigt at overvåge International Normalized Ratio (INR).

Anvend ikke på beskadiget (inklusive åbne sår) og betændt hud!

Undgå kontakt med øjnene (risiko for irritation af bindehinden).

Det anbefales at vaske hænderne grundigt efter brug af stoffet..

Anvend ikke som en hermetisk bandage. Brug ikke sammen med forseglet tøj.

Langvarig brug af topiske stoffer kan føre til sensibilisering eller lokal irritation. For at undgå manifestationer af overfølsomhed eller lysfølsomhed bør du undgå udsættelse for direkte sollys (inklusive besøg i solarium) under behandlingen og inden for to uger efter brug af stoffet, og det anbefales at dække de behandlede områder med tøj..

Patienter med svær nyre-, hjerte- eller leverinsufficiens skal være forsigtige, når de bruger Fastum ®.

Lægemidlet bør afbrydes i tilfælde af hudreaktivitet, inklusive samtidig anvendelse af solcreme eller anden kosmetik, der indeholder octocrylen organisk solcreme på huden..

Ved brug af lægemidlet i store mængder er det i meget sjældne tilfælde muligt at udvikle systemiske bivirkninger (overfølsomhed, bronchial astma, forstyrrelser i mave-tarmkanalen, forværring af forløbet af nyresvigt).

Risikoen for systemiske bivirkninger øges afhængigt af mængden af ​​påført gel, området af det behandlede hudområde, hudens tilstand, behandlingens varighed.

Undgå udsættelse for sollys eller UV-stråler, inklusive solarium, på de behandlede områder under behandlingen og i to uger efter behandlingen.

Virkningen af ​​stoffet på evnen til at føre køretøjer og kontrolmekanismer

Fastum ® påvirker ikke evnen til at føre køretøjer og arbejde, der kræver øget koncentration.

Gel til ekstern brug, 2,5%.

30 g, 50 g eller 100 g af lægemidlet i rør, lavet af blødt aluminium, belagt indefra med epoxyphenollak med en skruehætteperforator (polyethylen / polypropylen) eller 100 g af lægemidlet i en polypropylenbeholder med en doseringsindretning (dispenser).

1 rør eller 1 dispenser sammen med brugsanvisning i en papkasse.

Opbevares ved en temperatur, der ikke overstiger 300 ° C.

Opbevar lægemidlet utilgængeligt for børn.!

Må ikke anvendes efter den udløbsdato, der er trykt på pakken!

Analoger af Fastum gel

Fastum gel er et italiensk, massivt annonceret lægemiddel til sygdomme i muskler og led, skader. Det har flere handlinger - det reducerer den inflammatoriske proces, eliminerer smerte, hævelse. Manglen på medicin er relativt høje omkostninger fra 250 til 650 rubler, hvilket gør det uoverkommeligt for nogle befolkningsgrupper. Artiklen indeholder svaret på spørgsmålet om, hvordan Fastum gel kan udskiftes, forskellene mellem analoger, priser er givet. Før du køber, skal du læse brugsanvisningen.

farmakologisk virkning

Sammensætningen af ​​Fastum gel indeholder ketoprofen, som har antiinflammatoriske, smertestillende og decongestant virkninger. Det tilhører gruppen af ​​NSAID'er eller ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Koncentrationen af ​​det aktive stof er 2,5%.

Fastum gel indeholder neroli og lavendelolie, trolamin. Stofferne giver produktet en behagelig lugt, forbedrer ketoprofens egenskaber og bevarer deres effektivitet. Derudover afkøles det betændte område, beroliger, eliminerer stivhed og muskelspændinger.

Indikationer for brug af Fastum gel

Fastum Gel er baseret på den ikke-steroide antiinflammatoriske komponent ketoprofen, som har en analgetisk, antiødemeffekt. Det bruges til at eliminere smerter i muskelsmerter, sygdomme i bevægeapparatet:

  1. gigt;
  2. artrose;
  3. osteochondrose;
  4. lumbago;
  5. bursitis;
  6. forværring af gigt;
  7. betændelse i senebåndene;
  8. betændelse i blødt væv og bevægeapparatet efter skader, blå mærker, dislokationer, forstuvninger.

Kan bruges til fysioterapi.

Fastum gel - brugsanvisning

Fastum gel påføres de betændte områder af muskler og led, bruges i vid udstrækning til smerter i ryg, nakke efter skader, blå mærker, forstuvninger og forskydninger. For at gøre dette påføres en strimmel med et produkt på 3-5 cm bredt på hudområdet og gnides indtil det er helt absorberet.

Fordele ved Fastum gel - absorberes hurtigt og godt og efterlader ikke mærker på tøjet på grund af vandalkoholbasen.

Den maksimale brugstid er op til 10-14 dage. Det er muligt at udvide kurset af en specialist. Hyppighed - 1-2 gange om dagen.

Mange købere er interesserede i, om Fastum opvarmer eller køler gelen. Medicinen har ingen opvarmningseffekt. Formuleret med æteriske olier, der afkøler huden, beroliger og lindrer muskelspændinger.

Et andet aktuelt spørgsmål - Fastum gel brænder eller ej. Lægemidlet har ikke en sådan effekt på huden, hvis instruktionerne følges. Velegnet til personer med høj følsomhed. Begrænsningen til aftalen er beskadiget, betændt hud, åbne sår.

Analoger af Fastum gel

Valget af Fastum-erstatninger er relevant for patienter i følgende tilfælde:

  • fravær på apoteker;
  • utilfredshed med den høje pris;
  • ineffektivitet i et bestemt tilfælde
  • individuel intolerance og andre faktorer.

I disse tilfælde anvendes analoger til Fastum-salve baseret på ketoprofen eller andre stoffer med en opvarmnings- eller afkølingseffekt, bedøvende eller distraherende egenskaber. De adskiller sig i prispolitik, effekt og resultat efter behandling, oprindelsesland, begrænsninger og anvendelsesegenskaber..

Liste over analoger af Fastum med emballage, omtrentlige priser i Moskva og oprindelseslandet

AnalogEmballage i gramPris i rublerProducentland
Fastum gel30,0250-330Italien
50,0350-440
100,0530-650
Voltaren 1%20,0180-300Tyskland eller Schweiz
50,0330-450
100,0500-650
Voltaren 2%50,0450-600
100,0650-800
Diclofenac salve30,020-120Rusland
Diclofenac gel 5%30,070-120Rusland
50,0120-190
100,0170-270
Diclofenac gel 1%40,0170-260Israel
100,0250-360
Capsicam30,0200-330Estland eller Letland
50,0270-450
Viprosal30,0200-320
50,0250-370
Dyb lettelse50,0350-470Storbritanien
100,0490-650
Ketoprofen30,0 eller 40,060-170Rusland eller Bulgarien
Finalgoncreme 35,0;

salve 20.0

300-450Tyskland eller Østrig
Dolobene45,0300-430
90,0400-550

Capsicam

En analog af Fastum gel Kapsikam bruges til led- og muskelsmerter til opvarmning af muskler hos atleter. Salven indeholder komponenter, der har en distraherende og smertestillende virkning: kamfer, dimexid, terpentin, benzylnikotinat og nonivamid. Det bruges udelukkende til voksne 2-3 gange om dagen. Analogen har en specifik lugt af terpentin og kamfer.

Viprosal

Viprosal salve er en billigere analog end Fastum. Det bruges fra 12 år til myalgi, artralgi og myositis. Har en sammensætning svarende til Capsicam - indeholder lokale irriterende, distraherende og smertestillende komponenter (hugorm gift, kamfer, terpentin og salicylsyre).

Dyb lettelse

Deep Relief er en analog i form af en gel, der indeholder to komponenter - ibuprofen og levomenthol. Det første stof lindrer smerte, eliminerer hævelse og tegn på betændelse. Den anden har en lokal irriterende virkning, forbedrer effekten af ​​ibuprofen. Som et resultat falder smerte, betændelse, stivhed om morgenleddet. Hyppighed - op til 4 gange om dagen.

Ketonal

Analog Ketonal produceres i gel og creme med forskellige koncentrationer (2,5 og 5%) af et udenlandsk medicinalfirma. Indeholder ketoprofen, der anvendes til inflammatoriske sygdomme i bevægeapparatet.

Hvilket er bedre - Fastum gel eller Ketonal, kan man ikke sige med sikkerhed. Begge lægemidler har samme sammensætning, indikationer og begrænsninger. Prisen adskiller sig ikke.

Dolgit

Analogen af ​​importeret produktion Dolgit er baseret på ibuprofen. Det har smertestillende og antiinflammatoriske virkninger. Det er bredt annonceret under parolerne "gul, mindeværdig emballage" og "overkommelig pris". Gelen bruges til akutte smerter i led og muskler, creme til behandling af kroniske sygdomme. Ansøgningsfrekvens 3-4 gange om dagen.

Hvilket er bedre - Dolgit eller Fastum gel, afhænger af indikationerne og det forventede resultat, tilstedeværelsen af ​​individuel intolerance. Fastum er dog mere praktisk at bruge - kun 1-2 gange om dagen, en analog af Dolgit - op til 4 gange om dagen.

Lægemidlet Nise indeholder nimesulid - et stærkt smertestillende, antiinflammatorisk middel. Det påføres de betændte områder 3-4 gange om dagen. Når du vælger mellem Fastum gel eller Nise gel, anbefales det at tage højde for, at den første medicin påføres 1-2 gange om dagen. Resten af ​​stofferne er ens - de lindrer smerte, reducerer hævelse og betændelse, har ikke en lokal irriterende, distraherende virkning.

Bystrumgel

Russisk billig analog af Fastum gel - Bystrumgel. Også baseret på 2,5% ketoprofen, blandt de yderligere stoffer er der neroli og lavendelolie, trometamol.

Besøgende på apoteker og klinikker er bekymrede over spørgsmålet om, hvad der er bedre - Fastum gel eller Bystrumgel, om det er tilrådeligt at betale for meget. Begge lægemidler er identiske: de adskiller sig i pris, producent, hyppighed af bivirkninger og biotilgængelighed (virkning). Lige efterspurgt.

Fastum gel eller Voltaren - hvilket er bedre

Voltaren er en analog af Fastum gel, produceret i Tyskland eller Schweiz. Forskelle:

  • en anden aktiv ingrediens (Ketoprofen er indeholdt i Fastum, i analogen af ​​Voltaren - 1% eller 2% diclofenac);
  • prispolitik - Voltaren er noget dyrere;
  • brugervenlighed - de nye Voltaren-former er udstyret med et trekantet låg med en applikator til praktisk anvendelse og distribution af lægemiddelkomponenten;
  • påføringsfrekvens - Fastum påføres 1-2 gange om dagen, en analog af Voltaren, afhængigt af koncentrationen af ​​det aktive stof (1% - 3-4 gange om dagen, 2% - to gange).

Hvilket er bedre - Voltaren eller Fastum gel afhænger af personlig præference, indikationer og brugervenlighed. Begge lægemidler har antiinflammatoriske, smertestillende og decongestant virkninger; de anvendes topisk hos voksne og børn fra 12 år..

Dolobene eller Fastum gel - hvilket er bedre

Dolobene er en analog af Fastum gel baseret på Dimexide, dexpanthenol og heparin. Det bruges oftere lokalt eller til fysioterapi efter blå mærker, skader, forskydninger, gigt og andre sygdomme i bevægeapparatet. Det har følgende handlinger: eliminerer smerte, hævelse, betændelse, fremmer regenerering af beskadiget væv, forhindrer trombose.

Fastum gel er et lægemiddel udelukkende med den bedøvende og antiinflammatoriske komponent ketoprofen. Anvendes også topisk og som supplement til fysioterapi.

Hvilket er bedre - Dolobene eller Fastum, afhænger af indikationerne og de ønskede terapeutiske virkninger.

Fastum gel eller Diclofenac

Diclofenac er oftere indenlandsk, sjældnere importeret (med Teva-præfikset, produceret i Israel), et lægemiddel til lokal brug i form af 1 og 2% salve, 1 og 5% gel. Diclofenac, som en billig erstatning for Fastum gel, har de samme indikationer og begrænsninger, koster flere gange mindre.

Fastum gel er bedre med hensyn til biotilgængelighed og dermed effektivitet. I tilfælde, hvor der ikke er nogen økonomisk mulighed for at købe, anbefales det at vælge en gel med en højere koncentration af Diclofenac indenlandsk eller importeret produktion..

Finalgon eller Fastum gel - hvilket er bedre

Finalgon er et lægemiddel med bedøvende og lokalirriterende virkning. Det produceres i form af en salve og creme, indeholder nonivamid og nicoboxil. Derudover har den en varmende effekt.

Fastum gel varmes ikke op og har ingen lokalirriterende virkning. Sammensætningen indeholder komponenten ketoprofen, som tilhører gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.

Hvilket er bedre - Finalgon eller Fastum gel, det er svært at bestemme. Begge lægemidler er forskellige med hensyn til virkning, egenskaber, frigivelsesform, oprindelsesland, pris og virkning.

Ketoprofen eller Fastum gel - hvilket er bedre

Ketoprofen er et indenlandsk eller importeret (bulgarsk) præparat i form af en gel eller salve til lokal brug. Det er identisk i indikationer, sammensætning (indeholder også ketoprofen), begrænsninger. Afviger i prispolitik, producent, biotilgængelighed og effektivitet.

Ketoprofen, som en billig analog af Fastum gel, er velegnet, hvis der ikke er penge til at købe det originale produkt. I nogle tilfælde er det svagere, det bliver nødvendigt at anvende oftere, der vises uønskede reaktioner (allergier, kløe, rødme i hudområdet).

Når du vælger billige analoger af Fastum-gel, er det vigtigt at gøre dig bekendt med applikationens funktioner (striplængde, brugsfrekvens og maksimal tid), begrænsninger. Hvis medicin er ineffektive efter 10-14 dages brug, bør behandlingstaktikken ændres.

Ofte stillede spørgsmål

Svar på ofte stillede spørgsmål fra besøgende på apoteker gives.

    Fastum gel heler eller lindrer smerter?

Medicinen til topisk brug indeholder ketoprofen og lindrer smerter, hævelse af blødt væv i reumatiske sygdomme, betændelse, blå mærker, skader. Lægemidlet bruges som et yderligere middel til at eliminere symptomer til hovedbehandlingen.

I pædiatrisk praksis til lokal brug anvendes stoffet fra en alder af 12 år underlagt instruktionerne. Den maksimale brugstid må ikke overstige 14 dage.

Medicinen, der anvendes under graviditet og amning, er aftalt med gynækologen. Ifølge instruktionerne er begrænsningen tredje graviditetstrimester under hensyntagen til de forventede fordele og bivirkninger.

Lægemidlet varmer ikke påføringsstedet, men afkøler det. Dette får det til at skille sig ud blandt dets analoger - det eliminerer smerte, muskelbelastning, beroliger.